Birçok spor dalının en üst organizasyonu kabul edilen olimpiyatlarda pek çok branş bulunuyor. Bu branşların içinde de farklı alt dallara kategorize ediliyor. Sporcular bu dallarda yarışarak ülkelerini en iyi şekilde temsil etmek için çabalıyorlar. Bu çabanın bir hediyesi olarak da ilk 3’e madalyalar veriliyor. Birinciye; altın madalya, ikinciye; gümüş madalya ve üçüncüye; bronz madalya takdim ediliyor.

Olimpiyata Yeni Eklenen Madalyalar

Olimpiyatlarda birçok branşta müsabaka düzenlenmesine rağmen hala olimpiyatta yer almayan spor sayısı az denemeyecek kadar fazladır. Olimpiyat Komitesi, bu konuyla ilgili çalışmalar yaparak yeni branşların olimpiyata eklenmesini ve bu branşlarda da madalyalar verilmesini sağlıyor.

İlk defa Tokyo 2020 Olimpiyatlarında madalya verilecek 5 branş bulunuyor. Bu branşlar; Beyzbol/softbol, dalga sörfü, spor tırmanış, karate, kaykay şeklinde sıralanıyor. Erkekler beyzbol 6-takım turnuvası ve softbol kadınlar 6-takım turnuvasında toplam 2 yarışmada 6 madalya sahiplerini bekliyor. Dalga sörfü branşında; erkekler kısa tahta ve kadınlar kısa tahta olmak üzere 2 yarışmada 6 madalya için sporcular yarışıyor.

Karatede 2 farklı disiplinde farklı kilolarda toplam 8 yarışma düzenleniyor ve 24 madalya sahiplerini bekliyor. Sportif tırmanışta kadınlar ve erkekler olmak üzere 2 yarışmada toplam 6 madalya veriliyor. Kaykay branşında; sokak ve park olmak üzere 2 disiplinde toplam 4 yarışma düzenleniyor ve 12 madalya sporcularını bekliyor.

İlk Olimpiyat Madalyası

Türkiye Cumhuriyetinin ilk olimpiyat madalyası 1936 Berlin Olimpiyatlarında güreş branşında kazanılmıştır. Sporcu Ahmet Kireççi, bronz madalya ile adını Türk spor tarihine yazdırmıştır. Ayrıca ilk altın madalyamız da 1936 Berlin Olimpiyatlarında yine güreş branşında kazanılmıştır. Kazanan sporcu Yaşar Erkan’dır.

Türkiye ve Olimpiyat Madalyaları

Türkiye 2020 olimpiyatları dahil edilmeden şimdiye kadar toplam 91 olimpiyat madalyası kazanmıştır. 91 madalya; 63 güreş, 11 halter, 7 tekvando, 5 boks, 3 atletizm ve 2 judo şeklinde dağılmıştır. Madalyalardan da anlaşılacağı üzere en başarılı olduğumuz branş güreştir. Güreşte kazanılan 63 madalyanın; 29’u altın, 18’i gümüş ve 16’sı bronz madalyadır.